go - základní informace o hře

6. července 2010 v 14:23 | za pardubický go-klub Lenka |  základní informace

Co je to go?
Go je nejstarší desková strategická hra na světě. Její mateřské země jsou Čína, Japonsko a Korea. Tato hra má astronomický počet variant, přesto jsou její základní pravidla jednoduchá. Jejím hraním si člověk rozvíjí logiku i intuici, matematický propočet i psychologický odhad soupeře, trpělovost i schopnost sebeprosazení, schopnost řešit nové situace i paměť. Je vhodná pro děti stejně jako pro dospělé.

S čím a kde se hraje?
Tato hra se hraje na zvláštní desce, tzv. gobanu, na kterém jsou narýsované určité čáry. Na tuto desku, přesněji na průsečíky čar, pokládají soupeři střídavě černé a bílé kameny podle vlastní strategie. Není ale nutné, aby každý, kdo chce začít hrát, si ihned tyto věci kupoval. Důležitější než vlastnit desku a hrací kameny je mít s kým hrát. Nejlepší je proto přijít do go-klubu (pro dospělé) nebo do go-kroužku (pro děti), naučit se základy, rozkoukat se... a začít hrát.
I do této starobylé hry zasáhla technika, takže další možnost je začít hrát na počítači - buď proti programu, nebo (zábavnější možnost) proti lidem z celého světa přes internetový portál.

Pouze dvě pravidla
Na go je pozitivní to, že se ho lze velmi rychle naučit. Základní pravidla jsou pouze dvě: pravidlo svobod a pravidlo zákazu sebevraždy - život a smrt. Každý z kamenů na desce má určitý počet tzv. svobod. Pokud mu soupeřovy kameny svobody vezmou, je mrtvý neboli zajatý. To stejné platí o celých skupinách kamenů. Výjimkou je "živá skupina", která má minimálně 2 ohraničené body ("oči"), do kterých soupeř už nemůže položit svůj kámen. To, co (vysvětlované slovy) vypadá možná složitě, je ve skutečnosti tak jednoduché, že základní princip jsou schopné pochopit i malé děti.
Po zvládnutí těchto dvou pravidel (za pár hodin) si každý již může vyzkoušet hru se vším všudy. Pokud máte pocit, že jako začátečník nemůžete hrát proti zkušenému soupeři, i toto je v go vyřešené: je možné hrát s handicapy, což znamená, že slabší hráč před zahájením položí na desku v důležitých bodech 1 až 9 kamenů podle rozdílu síly.

Na celý život
Pokud se domníváte, že něco tak jednoduchého nemůže inteligentního člověka zabavit déle než na pár hodin, mýlíte se. "Rekreačně" nebo s handicapy můžete skutečně hrát za chvilku, ale zdokonalování je vášeň na celý život. Pochopitelně existuje množství literatury, ve které mistři této hry vysvětlují různé taktiky a doporučují nejlepší tahy. Ale go se nelze naučit, protože každá situace je nová a žádá si svoje originální řešení. Mistrovství se dosahuje spíše zkušeností s vlastním hraním.
Tak jako i v jiných hrách se lidé setkávají a utkávají na oficiálních turnajích, kde i sbírají body. Každý začínající hráč dostane status 20 kju. Pokud nasbírá určitý počet bodů, posune se po žebříčku vzhůru na úroveň 19 kju a tak dále až k bájnému prvnímu kju. Ale ani tam se nekončí - další metou jsou danové úrovně a dále profesionální danové úrovně. V pardubickém go klubu má nejvyšší úroveň Aleš (6. kju) a Luboš (12. kju).
I když je dnes možné hrát go také přes počítač, základem pro hraní zůstává setkávání lidí v go klubech, jako je třeba ten náš. I kamarádství uzavřená nad gobanem bývají na celý život.


Pár odkazů:


KGS (internetový hrací server - stačí internetový prohlížeč a Java)
  • http://www.gokgs.com
Egoban
  • informace ze světa go, aktuální turnaje
  • http://www.egoban.cz/
ČaGo (Česká asociace go)
  • seznam českých hráčů a jejich rating, seznam studijní literatury atd.
  • http://www.goweb.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.